banner
Aktualnie jesteś tutaj:   Strona główna Aktualności Delegacja naszego Cechu w Sejmie
 
 
Autor wpisu: Urszula
Liczba obrazów: 29 fotografii
Odzwiedziny: 455 wejść
Data utworzenia: 15 styczeń 2024
Tytuł Fotogalerii: MIKOŁAJ W CECHU
Autor wpisu: Urszula
Liczba obrazów: 10 fotografii
Odzwiedziny: 549 wejść
Data utworzenia: 14 grudzień 2023
 
[2013-11-19] Delegacja naszego Cechu w Sejmie
  
   Delegacja  naszego Cechu w składzie: p. Jan First - Cechmistrz, p. Andrzej Maciuszek - Podstarszy Cechu, p. Andrzej Zięcina - członek Zarządu Cechu  wzięła udział w konferencji „ Rzemiosło dla gospodarki, rynku pracy i edukacji; Związek Rzemiosła Polskiego w działaniu od 80 lat” , która odbyła się 18 listopada br. w Sali Kolumnowej Sejmu RP.

    Podczas konferencji wicepremier, Minister Gospodarki Janusz Piechociński, Patron Hornowy spotkania powiedział, że dla wsparcia polskiej gospodarki konieczne jest zacieśnianie współpracy rządu i pracodawców, poruszył też istotny problem powszechnego samorządu gospodarczego, który stanowi od lat jedną z istotniejszych trosk środowiska rzemiosła. Stworzenie takiej instytucji jest w Polsce zdaniem Ministra Gospodarki bardzo potrzebne. Niestety, jak zaznaczył nasza reprezentacja pracodawców jest rozporoszona i często rywalizująca ze sobą, co jest słabością w przestrzeni jednolitego coraz bardziej europejskiego rynku.  Dalszej dyskusji wymaga również tworzenie regulacji dotyczących kwestii gospodarczych, ponieważ przepisy coraz czyściej są kształtowane już przez UE. - 90 proc. rozwiązań jest przenoszonych prosto przeniesionych z przestrzeni europejskiej. W tych przepisach bardzo często lekceważy się małe, lokalne firmy. Postrzega się je tylko jako miejsca, gdzie można rozwiązać problem bezrobocia. Zapomina się o tym, że przedsiębiorstwa muszą rosnąć. To z nich mają powstać firmy, które za pięćdziesiąt, czy sto lat będą wielkimi koncernami. Brakuje nam bardzo wielkich lokomotyw wzrostu, które wychodzą na międzynarodowy rynek – powiedział Janusz Piechociński.

   Minister Pracy i Polityki Społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz podziękował rzemieślnikom za ich wkład w likwidowanie problemu bezrobocia, zwłaszcza wśród młodych ludzi. Zaznaczył też, że konieczne jest dalsze wprowadzanie w Polsce kształcenia dualnego, w które włączone zostaną przedsiębiorstwa rzemieślnicze.

   Prezes Jerzy Bartnik zwrócił się bezpośrednio do szefa resortu pracy dziękując mu za zaangażowanie w działania Komisji Trójstronnej, której przewodzi. Przypomniał, że konieczne jest podejmowanie dalszego dialogu społecznego, by pogodzić interesy rządu pracowników i pracodawców. Zgodził się z wypowiedzią Janusza Piechocińskiego co do potrzeby dialogu i współpracy między organizacjami pracodawców w dążeniu do idei powszechnego samorządu gospodarczego.

   W dalszej części konferencji głos zabrał Jacek Falkowski Zastępca Dyrektora Departamentu Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Ministerstwa Edukacji Narodowej, który zwrócił uwagę na znaczący wzrost zainteresowania absolwentów gimnazjów kształceniem zawodowym. Wiceprezes Związku Rzemiosła Polskiego Jan Klimek wskazał na korzyści społeczne i gospodarcze , jakie przynosi rzemiosło: fachowców, kształcenie, miejsca pracy, kulturę pracy i wiele innych. Zaproszeni prelegenci Dr Krzysztof Bondyra ekspert ds. rynku pracy oraz Robert Krzyszczak i Jacek Trela ze Stowarzyszenia Rzemiosło dla Przyszłości omawiali różne aspekty funkcjonowania rzemiosła obecnie oraz jego perspektywy.

   Konferencja byłą z pewnością dużym sukcesem na drodze do zacieśniania się relacji i współpracy między pracodawcami zrzeszonymi w organizacjach rzemiosła, innych organizacjach pracodawców, a także związkami zawodowymi i rządem. Wyrazem tego był Manifest Rzemiosła Polskiego podpisany przez rzemieślników i przedstawicieli rządu oraz innych instytucji okołobiznesowych. Dokument ten jest apelem środowiska rzemiosła, w którym przedstawione są wyzwania, przed jakimi stroją rzemieślnicy oraz oczekiwania skierowane do partnerów społecznych. „Apelujemy do wszystkich o włączenie się w tworzenie warunków sprzyjających rozwojowi rodzimych przedsiębiorstw, w tym rzemieślniczych, jako gwarantów siły gospodarczej Polski i bezpiecznej przyszłości pokoleń.” – czytamy w Manifeście Rzemiosła Polskiego.

   W konferencji wzięli udział między innymi: Janusz Piechociński – Wicepremier, Minister Gospodarki, Władysław Kosiniak-Kamysz - Minister Pracy i Polityki Społecznej, Prof. Stanisława Borkowska - Zastępca Przewodniczącego Naczelnej Rady Zatrudnienia, Jacek Falkowski - Wicedyrektor Departamentu Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Ministerstwo Edukacji Narodowej, Iwona Hickiewicz - Główny Inspektor Pracy, Maciej Szykuła - Wicemarszałek Województwa Lubuskiego, Zbigniew Żurek - Wiceprezes Business Centre Club, Zygmunt Mierzejewski - Wiceprzewodniczący Forum Związków Zawodowych, Wojciech Szewczyk - Zastępca Komendanta Głównego OHP, Agnieszka Chłoń-Domińczak – Instytut Badań Edukacyjnych, Grażyna Osicka - Dyrektor Krajowego Ośrodka Wspierania Edukacji Zawodowej i Ustawicznej, Mirosław Marczewski - Dyrektor Generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, Ireneusz Goździałko - Wiceprzewodniczący Związku Zawodowego “Budowlani” , Rusiecki Krzysztof – Duszpasterz Rzemiosła.

   Organizatorami konferencji był: Związek Rzemiosła Polskiego oraz Parlamentarny Zespół ds. Rozwoju Rzemiosła Polskiego.


 

 

Manifest rzemiosła polskiego

 

 

    My rzemieślnicy, – mikro i mali producenci i usługodawcy, jesteśmy niezbędnym filarem polskiej gospodarki. Budujemy trwały kapitał społeczny i gospodarczy. Pielęgnując tradycje, korzystając z doświadczeń pokoleń patrzymy w przyszłość. Jakość, niepowtarzalność, pasja, elastyczność, kreatywność, innowacyjność na miarę potrzeb firmy i jej klientów, relacje mistrz-uczeń, szacunek dla pracy, otwartość na potrzeby społeczności lokalnych – to nasza wizytówka.

   Oferujemy młodzieży i dorosłym praktyczną naukę zawodu w naturalnym środowisku pracy, zapewniając im mocną pozycję na polskim i zagranicznych rynkach pracy. Kilkadziesiąt tysięcy rzemieślników zatrudnia w celu przygotowania zawodowego ponad 80 tysięcy uczniów. To ogromne wsparcie dla państwa, tak w wymiarze organizacyjnym jak i finansowym.

  Związek Rzemiosła Polskiego, kontynuator powołanego w 1933 r. dekretem Prezydenta RP Związku Izb Rzemieślniczych, jako krajowa reprezentacja samorządu gospodarczego rzemiosła i organizacja pracodawców tworzy sieć izb rzemieślniczych i cechów otwartych dla każdego przedsiębiorcy. Jesteśmy dumni, że pomimo wielu trudności zachowaliśmy tożsamość i siłę organizacyjną.

     Cenimy dialog i współdziałanie. Jesteśmy niezmiennie przygotowani i otwarci na współpracę z instytucjami rządowymi, samorządowymi, parlamentarzystami, partnerami społecznymi i organizacjami społeczeństwa obywatelskiego.

    Nie boimy się zmian, młodzi rzemieślnicy są ich najlepszymi ambasadorami. Nasze wewnętrzne zasoby są jednak niewystarczające, by sprostać wszystkim wyzwaniom współczesnego świata.

       Potrzebujemy stabilnych warunków prowadzenia działalności, mądrego prawa i sprawnego państwa.

   Nie akceptujemy obojętności i braku zrozumienia dla naszych potrzeb i specyfiki, schematycznego myślenia, biurokracji, czarnego lobbingu i nieuczciwej konkurencji.

Oczekujemy:

  • kierowania się zasadą „myśl z perspektywy małego” w procesie regulacyjnym i ustawodawczym

  • rozwiązań stymulujących rozwój firm mikro i małych, gdyż to one stanowią ponad 95% wszystkich przedsiębiorstw w Polsce, zapewniając 38 % miejsc pracy i wytwarzając 40 % PKB

  • zagwarantowania przestrzeni dla firm oferujących rzadko spotykane, niepowtarzalne wyroby i usługi oraz stosujących tradycyjne i ekologiczne technologie, poprzez wdrożenie rozwiązań wyrównujących ich szanse w zderzeniu z produkcją masową

  • faktycznego ułatwiania mikro i małym przedsiębiorcom dostępu do finansowania zewnętrznego

  • wdrożenia zaleceń UE dotyczących wzmacniania kształcenia zawodowego jako instrumentu walki z bezrobociem - bez marginalizowania sprawdzonego w Polsce i docenianego w Europie systemu nauki zawodu z udziałem rzemiosła oraz potwierdzania kwalifikacji zawodowych w trybie egzaminów czeladniczych i mistrzowskich

  • umiejscowienia tego systemu w centrum dualnego kształcenia zawodowego i jednoznacznego potwierdzenia roli izb rzemieślniczych i cechów

  • podniesienia rangi kwalifikacji zawodowych przy podejmowaniu działalności gospodarczej, jako gwarancji bezpieczeństwa dla zdrowia i mienia klientów

  • uwzględniania struktury i potrzeb rozwojowych polskich przedsiębiorstw przy projektowaniu instrumentów wdrażania polityk Unii Europejskiej w Polsce

  • zagwarantowania firmom mikro równych szans w konkurowaniu z większymi podmiotami przy aplikowaniu o wsparcie finansowe ze środków UE

  • realizacji idei powszechnego samorządu gospodarczego.

Apelujemy do wszystkich o włączenie się w tworzenie warunków sprzyjających rozwojowi rodzimych przedsiębiorstw, w tym rzemieślniczych, jako gwarantów siły gospodarczej Polski i bezpiecznej przyszłości pokoleń.

 

 

Warszawa, 18 listopada 2013 r.

 





 
 
 
CECH Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości
33-300 Nowy Sącz, Rynek 11

Centrala tel.: +48 18 443 75 21

Dyrektor biura
tel.: 18 443 75 21, fax: 18 443 77 07

email: cech@nowysacz.com.pl

Poniedziałek 7:30 - 15:30
Wtorek 7:30 - 15:30
Środa 7:30 - 15:30
Czwartek 7:30 - 15:30
Piątek 7:30 - 15:30
 
 
Copyright © 2005 - 2024 - CECH Nowy Sącz. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projektowanie stron www iPolska.com.pl