banner
Aktualnie jesteś tutaj:   Strona główna Aktualności Biuletyn Cechowy nr 268 z dnia 17 czerwca 2013 r.
 
 
Autor wpisu: Urszula
Liczba obrazów: 29 fotografii
Odzwiedziny: 302 wejść
Data utworzenia: 15 styczeń 2024
Tytuł Fotogalerii: MIKOŁAJ W CECHU
Autor wpisu: Urszula
Liczba obrazów: 10 fotografii
Odzwiedziny: 397 wejść
Data utworzenia: 14 grudzień 2023
 
[2013-06-17] Biuletyn Cechowy nr 268 z dnia 17 czerwca 2013 r.
SPRAWY CECHOWE

Walne Zgromadzenie Członków Cechu

W dniu 21 maja br. odbyło się Walne Zgromadzenie Członków naszego Cechu. Tym razem było to Walne z gatunku najważniejszych, odbywających się raz na cztery lata Walne „Sprawozdawczo Wyborcze”. Jego waga dodatkowo podkreślona jest tym, że Cech to najstarsza działająca w naszym mieście organizacja. Już od ponad siedmiuset lat rzemieślnicy tworzą historię naszego miasta, a od blisko 130-tu lat nasza organizacja działa w niemal niezmienionym kształcie, początkowo jako Cech Wielki czyli Zbiorowy, później, w okresie międzywojennym jako Chrześcijański Cech Zbiorowy, a w czasach najnowszych, od roku 2001 pod nie najszczęśliwszą, lecz wynikającą z potrzeb formalnych nazwą Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości. Śmiało można postawić znak równości pomiędzy dziejami Cechu i historią naszego miasta. Cech przyczyniał się do rozwoju swojego miasta, miasto wpływało na kształt i kondycję organizacji.
Zebrani w Domu Rzemiosła Rzemieślnicy podsumowali czteroletni okres pracy ustępującego Zarządu i dokonali wyboru nowych władz. W uznaniu dotychczasowych dokonań ponownie na Starszego Cechu wybrano pana Jana Firsta. Przewodniczącym Komisji Rewizyjnej został pan Tadeusz Szewczyk, a Sądu Cechowego pan Marian Leszczyński.
Ponadto w składzie Zarządu Cechu znaleźli się: p. Elżbieta Kapuśniak, p. Andrzej Danek, p. Wiesław Leśniak,p. Andrzej Maciuszek, p. Andrzej Stawiarski, p. Andrzej Zięcina. Zastępcami członka Zarządu zostali: p: Piotr Długosz i p. Jan Plata
Komisja Rewizyjna: p. Jan Potoczek - Z-ca Przewodniczącego, p. Marta Respekta – Sekretarz. Zastępcy członków Komisji Rewizyjnej: p. Krystyna Krzak, p. Andrzej Dańko.
Sąd Cechowy: p. Andrzej Golonka, p. Tomasz Homoncik, p. Wojciech Maciuszek, p. Michał Obrzut. Zastępcy członków Sądu Cechowego: p. Bogdan Fryczewski, p. Włodzimierz Szabla.
Wybrano również 18 delegatów na Zjazd Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Nowym Sączu. Zostali nimi: pp. Elżbieta Kapuśniak, Marta Respekta, Katarzyna Zareba, Andrzej Danek, Piotr Długosz, Jan First, Jan Karpiel, Tadeusz Kliś, Marian Leszczyński, Wiesław Leśniak, Andrzej Maciuszek, Stanisław Piętka, Jan Plata, Jan Potoczek, Andrzej Stawiarski, Tadeusz Szewczyk, Adam Tlałka, Andrzej Zięcina. Zgodnie z wymaganiami Statutu Cechu wybory odbyły się w formie tajnej.
Tyle suchych faktów, należą się jednak Państwu dodatkowe informacje, bo nie bez kozery Walne Zgromadzenie nazywane jest świętem cechowej demokracji. Otóż z tejże demokracji i uprawnień jakie ona daje nasi rzemieślnicy jakby nie mają zamiaru korzystać.
Ponieważ nie zebrało się wymagane quorum Walne odbyło się w drugim terminie, a i wtedy na sali znalazło się zaledwie niecałe 17 % członków. To naprawdę niski wynik. Natomiast trzeba przyznać, że ci, którzy przybyli wykazali się wysoką aktywnością. Z powodu znacznej ilości osób chętnych do władz Cechu odbyły się trzy tury głosowań do Zarządu i aż cztery do Komisji Rewizyjnej. Istotnym elementem Walnego Zgromadzenia było przyjęte jednogłośnie przez zebranych na sali rzemieślników Sprawozdanie Cechmistrza, w którym poruszono zasadnicze sprawy ubiegłego roku i ogólnie minionego czterolecia. Ze względu na nieobecność na Walnym ponad 80% członków przytaczany najważniejsze tezy wystąpienia Starszego Cechu p. Jana Firsta.
Formuła działania naszej organizacji pozostaje bez zmian, jako korporacja samorządu zawodowego nie nastawiamy się na zysk, wprost odwrotnie, staramy się działać na rzecz rzemiosła jak najtaniej, a składki cechowe w symbolicznej kwocie pozostają na niezmienionej od lat wysokości, co oczywiście nie oznacza, że nasze działania są na najniższym poziomie. Przeciwnie, wysokie kwalifikacje oraz doświadczenie personelu Biura Cechu i żmudna praca Zarządu (w którym się nie zasiada, a pracuje!) stawiają naszą organizację w ścisłej czołówce Cechów w Polsce! Podobnie kształtują się sprawy w szkołach cechowych. Wymagamy wiele tak od uczniów jaki i mistrzów szkolących oraz kadry pedagogicznej, co powoduje, że nasze placówki mają wyskoą renomę i jak dotąd (mimo wyraźnego zmniejszenia się populacji młodzieży gimnazjalnej) nie narzekamy na brak chętnych do nauki w rzemiośle. Łącznie w naszych obu szkołach w Nowym Sączu i Złockiem pobiera naukę w 14 klasach 320 uczniów. Stan organizacyjny Cechu przedstawia się następująco: Członków 370, w tym 7 rencistów i 58 emerytów. Przyjemnym aspektem minionej kadencji było to, że Sąd Cechowy był absolutnie bezrobotny. Nasza organizacja jest w dobrej formie, zarówno organizacyjnej jak i finansowej. Nie mamy długów, ani zobowiązań. Nieruchomości należące do Cechu są zadbane i we właściwym stanie technicznym.
Na koniec pozwalamy sobie zacytować fragment wystąpienia Cechmistrza Firsta:
„Ponieważ sprawozdanie nie jest konkursem skromności, a ma dać zebranym rzetelne przedstawienie stanu faktycznego muszę powiedzieć, że nie zawiedliśmy Państwa nadziei i oczekiwań. Ciężko i uczciwie przepracowaliśmy te lata, jak zwykle największy nacisk kładąc na sprawy szkolenia młodocianych i obronę naszych interesów”.

Szkolenie dla Rzemieślników

W dniu 23 maja br. w Sali Wykładowej Cechu odbyło się kolejne szkolenie z cyklu wykładów dla rzemieślników z zakresu prawa pracy. Szkolenie objęło następujące zagadnienia: czas pracy (zagadnienia podstawowe: normy, wymiar, rozkład i system czasu pracy; praca w porze nocnej, niedzielę i święta, godziny nadliczbowe; obowiązek prowadzenia ewidencji czasu pracy), urlopy, wynagrodzenia i zmiany warunków zatrudnienia. Szkolenie było poprowadzone przez p. Agnieszkę Brodowicz z krakowskiej Kancelarii Prawniczej „Brodowicz, Ząber & Wspólnicy" specjalizującej się w kompleksowej obsłudze prawnej podmiotów gospodarczych. W wykładach wzięło udział niemal 30 rzemieślników.

Posiedzenie Zarządu Cechu

   W dniu 28 maja odbyło się pierwsze posiedzenie Zarządu Cechu nowej kadencji 2013 - 2017. Podczas spotkania ukonstytuowały się władze cechowe, a Starszy Cechu, Cechmistrz Jan First podziękował członkom Zarządu ubiegłej kadencji i wręczył im listy okolicznościowe. Zarząd postanowił rekomendować na Prezesa Sądeckiej Izby Rzemieślniczej pana Tadeusza Szewczyka, a panowie Jan First i Andrzej Zięcina zostali desygnowani do Zarządu Izby.
   Kolejne posiedzenie Zarządu naszego Cechu odbyło się w czwartek 13 czerwca br. W porządku posiedzenia znalazły się informacje: o sytuacji finansowej Cechu, o wpłatach czesnego, o działalności szkół cechowych i wynikach w nauczaniu, o naborze uczniów do szkół cechowych i praktycznej nauce zawodu oraz informacje bieżące.

Boże Ciało 2013

Od 126 lat lat członkowie naszego Cechu biorą udział w obchodach Święta Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. Tegoroczne uroczystości odbyły się w dniu 30 maja. Cechmistrz p. Jan First i Podstarszy Cechu p. Andrzej Danek asystowali księżom w czasie uroczystej procesji, a na frontonie budynku Cechu został staraniem p. Stanisława „Grzesia” Gieńca zbudowany jeden z czterech ołtarzy. Niezwykle godnie prezentował się poczet sztandarowy Cechu w składzie: p. Stanisław Lelito, p. Marian Chowaniec i p. Piotr Długosz. W procesji wzięło udział wielu rzemieślników wraz z rodzinami. Mimo trwających od rana ulewnych opadów i wietrznej pogody w czasie procesji nie spadła ani kropla deszczu, a nawet przyświecało słońce.

Wiosenne Spotkanie Rzemiosła

W  dniu 8 czerwca kilkudziesięciu rzemieślników i ich najbliższych  bawiło się w Kompleksie  Rekreacyjno-Wypoczynkowym "Platinum" nad Łubinką na zorganizowanym przez Zarząd Cechu dorocznym Wiosennym Spotkaniu Rzemiosła.   Zabawie sprzyjało  znakomite menu i wyśmienita pogoda, która zagościła po kilkutygodniowym okresie deszczów.

Srebrny jubileusz kapłaństwa biskupa Andrzeja Jeża

Delegacja Cechu pod przewodnictwem Cechmistrza p. Jana Firsta wzięła w dniu 12 czerwca udział w uroczystych obchodach Jubileuszu 25-lecia Święceń Kapłańskich oraz pierwszej rocznicy Ingresu do Katedry Tarnowskiej ks. biskupa ordynariusza Andrzeja Jeża. Uroczystą Mszę św. w bazylice katedralnej w Tarnowie koncelebrowało ponad 200 kapłanów. Kapłańska droga bp. Andrzeja Jeża rozpoczęła się 12 czerwca 1988 roku, kiedy z rąk abp. Jerzego Ablewicza przyjął święcenia kapłańskie. Biskup Jeż był też proboszczem parafii pw. św. Małgorzaty w Nowym Sączu oraz biskupem pomocniczym diecezji tarnowskiej.

XXIX Ogólnopolski Konkurs Uczniów Fryzjerstwa

W dniu 21 lipca 2013 r. w Sieradzu odbędzie się XXIX Ogólnopolski Konkurs Uczniów Fryzjerstwa im. Antoina Cierplikowskiego. W konkursie mogą wziąć udział uczniowie odbywający naukę w zawodzie fryzjer a także młodzież do 25 roku życia. Organizatorem konkursu jest Cech Rzemiosł Różnych w Sieradzu. Chętni do udziału znajdą bliższe informacje w Biurze Cechu, na stronie internetowej Związku Rzemiosła Polskiego lub bezpośrednio w Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców w Sieradzu tel. 043 827-15-35, 98-200 Sieradz, ul. Polna 6 

Nowy Prezes Tarnowskiej Izby Rzemieślniczej

Izba Rzemieślnicza oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Tarnowie informuje,  że XX Zjazd Delegatów wybrał w dniu 19 maja 2013 r na stanowisko Prezesa Izby pana inż. Jana Błaszkiewicza. Gratulujemy i życzymy udanej i pomyślnej dla rzemiosła tarnowskiego kadencji.

„Zasłużony dla Ziemi Sądeckiej".

W dniu 13 czerwca 2013 r. na uroczystym posiedzeniu Rady Powiatu Nowosądeckiego wybitni przedstawiciele Sądecczyzny zostali uhonorowani najwyższym odznaczeniem nadawanym przez Radę Powiatu Nowosądeckiego, Honorową Odznaką „Zasłużony dla Ziemi Sądeckiej". Miło nam poinformować Państwa, że odznaczenie to otrzymali dwaj członkowie naszego Cechu, panowie Andrzej Danek i Tadeusz Szewczyk. Medal nadawany jest osobom oraz instytucjom, które całokształtem swej działalności zawodowej lub społecznej, realizując swoje zadania, przyczyniły się do gospodarczego, kulturalnego lub społecznego rozwoju oraz promocji Sądecczyzny, albo poprzez swoje osiągnięcia zasługują na szczególne uznanie. Przybyłym na uroczystą sesję odznaczenie wręczyli: przewodniczący Rady Powiatu Nowosądeckiego Wiesław Basta i starosta nowosądecki Jan Golonka. W tym roku wśród wyróżnionych znaleźli się ludzie posiadający różne rodowody, uprawiający bardzo różne zawody i mający rozliczne pasje. Ich cechą wspólną są nieustające i ścisłe związki z Sądecczyzną. To niestrudzeni społecznicy, ludzie kultury, nauki, sztuki, artyści, sportowcy, a także duchowni, którzy poprzez swoją postawę i działalność odbili trwały ślad, stając się autorytetami dla lokalnych społecznościach. Panom Andrzejowi Dankowi i Tadeuszowi Szewczykowi składamy szczere gratulacje.

Zjazd w sądeckiej Izbie Rzemieślniczej.

W dniu 6 czerwca br. w Izbie Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Nowym Sączu odbył się XIX Zjazd Sprawozdawczo-Wyborczy Delegatów Izby. Przedstawiciele zrzeszonych pięciu Cechów i dwóch Spółdzielni Rzemieślniczych dokonali oceny minionych czterech lat pracy i wybrali nowe władze Izby. Ponownie Prezesem Izby został pan Tadeusz Szewczyk. Szczerze gratulujemy! Prezes Szewczyk pełni również funkcję Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej w naszym Cechu.

Roczny Urlop Rodzicielski

W dniu 28.05.2013 r. Sejm jednogłośnie przyjął nowelizację Kodeksu pracy, wydłużającą urlopy rodzicielskie do jednego roku - 20 tygodni urlopu macierzyńskiego (w tym 14 zarezerwowanych tylko dla matki), 6 tygodni urlopu dodatkowego i 26 tygodni urlopu rodzicielskiego. Aby przepisy mogły objąć rodziców dzieci urodzonych po 31 grudnia 2012 r. (matki pierwszego kwartału) ustawa musi wejść w życie 17 czerwca.  Z dodatkowego oraz rodzicielskiego urlopu będą mogli korzystać ojciec i matka. Wydłużony, płatny urlop obejmie nie tylko rodziców zatrudnionych na etatach, ale wszystkich, którzy opłacają ubezpieczenie chorobowe, czyli także pracujących na umowach zlecenia i samo zatrudnionych.

XXXII Ogólnopolska Pielgrzymka Rzemiosła na Jasną Górę

”Rzemieślnicy zawsze wierni Bogu i kościołowi” to hasło tegorocznej Pielgrzymki Rzemiosła Polskiego na Jasną Górę, która odbędzie się w niedzielę 30 czerwca br. Organizatorem Pielgrzymki jest Izba Rzemieślnicza w Szczecinie. Uroczystości odbędą się według następującego porządku:
9:00 Zbiórka uczestników przy Katedrze,
9:30 Przemarsz delegacji Aleją Jasnogórską,
11:00 Wprowadzenie sztandarów przez Ojca Jana Golonkę,
11:15 Msza św. celebrowana przez Ks. Arcybiskupa Andrzeja Dzięgę,
13:00 Przejście ze sztandarami przed Obraz Matki Boskiej
Częstochowskiej.
Na Szczycie Jasnogórskim nastąpi uhonorowanie mistrzów rzemiosła oraz najlepszych uczniów. Tradycyjnie nasz Cech organizuje wyjazd sądeckich rzemieślników i ich rodzin do Częstochowy. Zgłoszenia do wzięcia udziału w Pielgrzymce przyjmujemy telefonicznie w Cechu do dnia 25.06. 013 r. Uczestnictwo w Pielgrzymce rzemieślników i ich rodzin (współmałżonek, dzieci) oraz emerytów rzemieślniczych jest bezpłatne pod warunkiem uregulowania składek członkowskich. Dla pozostałych uczestników pielgrzymki wynosi 40 zł.
Wyjazd o godz. 5:00 rano z Rynku sprzed budynku Cechu
Jeśli osoba zgłoszona na Pielgrzymkę zrezygnuje z wyjazdu bez uprzedzenia Cechu zostanie obciążona kosztami, nawet jeśli jej wyjazd byłby bezpłatny.

Wynagrodzenie pracowników młodocianych od 1.06.2013 r.

Przeciętna pensja w I kw. 2013 r. ukształtowała się na poziomie 3740,05 zł, a zatem w okresie od 01.06.2013 r. do 31.08.2013 r. kwoty minimalnego wynagrodzenia pracownika młodocianego wynoszą:
149,60 zł – w 1. roku nauki, - 4% przeciętnego mieś. wynagrodzenia
187,00 zł – w 2. roku nauki, - 5% przeciętnego mieś. wynagrodzenia
224,40 zł – w 3. roku nauki, - 6% przeciętnego mieś wynagrodzenia
Kwoty składek na ubezpieczenia społeczne od 01.06.2013 r. do 31.08.2013 r.
Podstawa wymiaru składki
Ubezpieczenie
Sposób finansowania


płatnik
ubezpieczony
w 1. roku nauki
149,60 zł
emerytalne
14,60 zł
14,60 zł


rentowe
9,72 zł
2,24 zł


chorobowe

3,67 zł
w 2. roku nauki
187,00 zł
emerytalne
18,25 zł
18,25 zł


rentowe
12,16 zł
2,81 zł


chorobowe

4,58 zł

w 3. roku nauki

224,40 zł
emerytalne
21,90 zł
21,90 zł


rentowe
14,59 zł
3,37 zł


chorobowe

5,50 zł

Kwota składki ubezpieczenia wypadkowego zależy od liczby osób zatrudnionych w firmie oraz posiadania wpisu do REGON, a także typu prowadzonej działalności.

Kontynuując cykl szkoleń dla rzemieślników z zakresu prawa pracy
zapraszamy na szkolenie:

„MŁODOCIANY W FIRMIE”
które odbędzie się:
w Sali Wykładowej Cechu w dniu 26 czerwca br. o godz. 9:00.
Szkolenie będzie przeprowadzone przez p. Agnieszkę Brodowicz z krakowskiej Kancelarii Prawniczej Brodowicz, Ząber & Wspólnicy specjalizuje się w kompleksowej obsłudze prawnej podmiotów gospodarczych.
Zgłoszenia do wzięcia udziału w powyższym szkoleniu przyjmujemy telefonicznie w Cechu do dnia 24 czerwca 2013 r.
tel: 18 443 69 25, 18 444 49 25


DO WYNAJĘCIA
Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Nowym Sączu, Rynek 11
oferuje do wynajęcia :
lokal użytkowy o pow. ok. 38 m kw.
zlokalizowany w Starym Sączu przy ul Cesarczyka 2 - I piętro
wyposażony w pełne media (woda, kanalizacja, gaz, energia elektryczna, c.o. toaleta, magazynek, zaplecze socjalne, jedno miejsce parkingowe na ogrodzonym podwórzu)
atrakcyjna lokalizacja w pobliżu starosądeckiego rynku.
idealne warunki dla zakładu fryzjerskiego, krawieckiego, itp.
Tel. fax. 18 443-75-21, 18 444 49 25 e-mail: cech@nowysacz.com.pl


Opr. P. Tengowski



 
 
 
CECH Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości
33-300 Nowy Sącz, Rynek 11

Centrala tel.: +48 18 443 75 21

Dyrektor biura
tel.: 18 443 75 21, fax: 18 443 77 07

email: cech@nowysacz.com.pl

Poniedziałek 7:30 - 15:30
Wtorek 7:30 - 15:30
Środa 7:30 - 15:30
Czwartek 7:30 - 15:30
Piątek 7:30 - 15:30
 
 
Copyright © 2005 - 2024 - CECH Nowy Sącz. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projektowanie stron www iPolska.com.pl