Aktualnie jesteś tutaj:   Strona główna Aktualności Prezydent RP Andrzej Duda desygnował przedstawicieli Rady Dialogu Społecznego

[2015-10-23] Prezydent RP Andrzej Duda desygnował przedstawicieli Rady Dialogu Społecznego
   W dniu 22.10.2015 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda powołał członków i przedstawicieli Rady Dialogu Społecznego.
  Rada Dialogu Społecznego powstała w miejsce Trójstronnej Komisji jest nową platformą współpracy przedstawicieli pracowników, pracodawców i rządu, z udziałem przedstawiciela Prezydenta RP. Zadaniem Rady jest prowadzenie dialogu społecznego w celu zapewnienia warunków właściwego rozwoju społeczno-gospodarczego oraz zwiększenia konkurencyjności polskiej gospodarki i spójności społecznej. Rada Dialogu będzie realizować zasadę partycypacji i solidarności społecznej w zakresie zatrudnienia, poprawiać jakość i skuteczność wdrażania strategii społeczno-gospodarczych oraz budować wokół nich sprzyjające warunki do współpracy trzech partnerów – organizacji pracowników, pracodawców i rządu.Partnerzy społeczni będą mieli możliwość przygotowywania projektów aktów prawnych, składania wniosków o przeprowadzenie wysłuchania publicznego i zapytań do właściwych ministrów oraz możliwość występowania do Sądu Najwyższego z wnioskiem o rozstrzygnięcie zagadnienia prawnego.
   Rząd w Radzie jest reprezentowany przez sześciu ministrów - pracy, finansów, skarbu, edukacji, zdrowia oraz infrastruktury i rozwoju. Jest też dwóch wiceministrów. Po 8 członków zgłosiły centrale związkowe - OPZZ, NSZZ "Solidarność" i Forum Związków Zawodowych. Po sześciu organizacje pracodawców - Konfederacja Lewiatan, Pracodawcy RP, Business Centre Club i Związek Rzemiosła Polskiego. Swojego przedstawiciela w Radzie ma również prezydent oraz prezesi Narodowego Banku Polskiego i Głównego Urzędu Statystycznego. Przewodniczącym Rady został szef NSZZ "Solidarność" Piotr Duda. Przewodniczenie Radzie ma być rotacyjne, zmieniane co rok. W Komisji Trójstronnej przewodniczącym był zawsze przedstawiciel rządu. W Radzie na zmianę - przedstawiciel pracodawców, związków zawodowych oraz rządu.

Skład Rady Dialogu Społecznego:
Przedstawicieli strony pracowników:
Reprezentujących Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność": Piotra Dudę – Przewodniczącego Komisji Krajowej Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Solidarność, Wojciecha Ilnickiego, Bogdana Kubiaka, Andrzeja Kuchtę, Jarosława Langego, Henryka Nakoniecznego, Waldemara Sopatę, Leszka Walczaka.
Reprezentujących Forum Związków Zawodowych:Tadeusza Chwałkę – Przewodniczącego Forum Związków Zawodowych, Waldemara Lutkowskiego, Dariusza Trzcionkę, Lucynę Dargiewicz, Stanisława Stolorza, Marka Mnicha, Mariusza Tyla, Zygmunta Mierzejewskiego.
Reprezentujących Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych: Jana Guza – Przewodniczącego Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych, Andrzeja Radzikowskiego, Dariusza Potyrałę, Stanisława Janasa, Sławomira Broniarza, Urszulę Michalską, Leszka Miętka, Sławomira Redmera;

Przedstawicieli strony pracodawców:
Reprezentujących Konfederację Lewiatan: Henrykę Bochniarz – Prezydenta Konfederacji Lewiatan, Małgorzatę Starczewską-Krzysztoszek, Jeremiego Mordasewicza, Jacka Męcinę, Grzegorza Baczewskiego, Marka Kowalskiego.
Reprezentujących Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej: Andrzeja Malinowskiego – Prezydenta Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej, Rafała Baniaka, Jana Buczka, Joannę Makowiecką-Gacę, Iwonę Srokę, Jarosława Zagórowskiego.
Reprezentujących Związek Pracodawców Business Centre Club: Łukasza Bernatowicza, Grażynę Majcher-Magdziak, Witolda Michałka, Stefanowicza, Wojciecha Warskiego, Zbigniewa Żurka.
Reprezentujących Związek Rzemiosła Polskiego: Jerzego Bartnika – Prezesa Związku Rzemiosła Polskiego, Antoniego Odzimka, Pawła Saara, Jana Klimka, Włodzimierza Bińka, Janusza Kowalskiego.

Przedstawicieli strony rządowej:
Członków Rady Ministrów: Andrzeja Czerwińskiego – Ministra Skarbu Państwa, Joannę Kluzik-Rostkowską – Ministra Edukacji Narodowej, Władysława Kosiniaka-Kamysza – Ministra Pracy i Polityki Społecznej, Mateusza Szczurka – Ministra Finansów, Marię Wasiak – Ministra Infrastruktury i Rozwoju, Mariana Zembalę – Ministra Zdrowia.
Przedstawiciela ministra właściwego do spraw finansów publicznych, odpowiedzialnego za budżet: Hannę Majszczyk – Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Finansów.
Przedstawiciela ministra właściwego do spraw pracy, odpowiedzialnego za dialog społeczny:
Radosława Mleczko – Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej.
Przedstawiciela Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej: Agnieszkę Lenartowicz-Łysik.
Przedstawiciela Prezesa Narodowego Banku Polskiego: Ryszarda Kokoszczyńskiego – członka Zarządu Narodowego Banku Polskiego.
Przedstawiciela Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego: Grażynę Marciniak – wiceprezesa Głównego Urzędu Statystycznego.