banner
Aktualnie jesteś tutaj:   Strona główna Aktualności Biuletyn Informacyjny nr 295, z dnia 22 lipca czerwca 2015 r.
 
 
Autor wpisu: Urszula
Liczba obrazów: 29 fotografii
Odzwiedziny: 439 wejść
Data utworzenia: 15 styczeń 2024
Tytuł Fotogalerii: MIKOŁAJ W CECHU
Autor wpisu: Urszula
Liczba obrazów: 10 fotografii
Odzwiedziny: 532 wejść
Data utworzenia: 14 grudzień 2023
 
[2015-07-22] Biuletyn Informacyjny nr 295, z dnia 22 lipca czerwca 2015 r.
Szanowni Państwo Rzemieślnicy!

   Trwa nabór uczniów do nauki rzemiosła (pracowników młodocianych zatrudnionych w celu przygotowania zawodowego). Zwracam się z uprzejmą prośbą oraz apelem do wszystkich Państwa Członków naszego Cechu – aby przyjmowanych uczniów kierować do naszych Cechowych Szkół Zawodowych w Nowym Sączu i Złockiem. Proszę również abyście Państwo wpływali na rodziców tych uczniów o zapisywanie ich do naszych szkół cechowych. Wszystkim nam winno zależeć na tym, aby nasze szkoły cechowe szkoliły uczniów rzemiosła i mogły się rozwijać. Mimo pobieranego przecież bardzo niskiego czesnego (10 złotych miesięcznie) szkoły oferują wiele udogodnień i przywilejów, choćby wspomnę o organizowanych dwa razy w roku wycieczkach dla uczniów. Uczniowie nie muszą kupować podręczników szkolnych, bo Cech wyposaża szkoły w te podręczniki i są udostępniane uczniom na zasadzie wypożyczenia. Jest to przecież olbrzymia pomoc finansowa dla rodziców jak i również fakt, że dobrze uczący się uczniowie otrzymują stypendia. Szkoły nasze wyposażone są bardzo dobrze w pomoce naukowe, np. komputery i sprzęt audiowizualny. Cech opłaca ubezpieczenia dla uczniów.
Pragnę zwrócić uwagę, że w innych szkołach też są pobierane opłaty jak np. na komitet rodzicielski, samorząd szkolny itp., a w naszych szkołach uczniowie tych opłat już nie ponoszą.

Szanowni Państwo!

Chcemy również świadczyć dla Państwa pomoc przy przyjmowaniu kandydatów do nauki zawodu. Dlatego proszę o zgłaszanie pisemne lub telefoniczne wolnych miejsc i zamiaru szkolenia uczniów do Biura Cechu: pani Maria Brun-Lenartowicz, tel: 18 43 75 21 i pan Piotr Tengowski, tel.: 18 444 49 25 oraz do sekretariatów szkół w Nowym Sączu tel.: 18 443 69 25
i 18 442 19 78 oraz w Złockiem, tel.: 18 471 42 10
Cech ze swej strony, jak również nasze szkoły zawodowe cechowe, deklarujemy pełną współpracę, zapraszając również Państwa Członków Cechu do tej wspólnej pracy dla naszego wspólnego dobra.

    Jan First
/Starszy Cechu/

Zakończenie Roku Szkolnego
Mszą Świętą w kościółku na Starym Cmentarzu rozpoczęła się w dniu 26.06.2015 r. uroczystość zakończenia dwudziestego drugiego roku szkolnego w historii naszej placówki edukacyjnej. Wzięli w niej udział Starszy Cechu p. Jan First oraz Dyrektor Biura Cechu p. Urszula Gołąb, którzy wyróżniającym się w nauce i zajęciach pozaszkolnym uczniom wręczyli ufundowane przez Cech nagrody książkowe.

Diecezjalne Święto Rodziny.

W Starym Sączu odbyło się doroczne Diecezjalne Święto Rodziny. Na błoniach, przy ołtarzu, przy którym w 1999 roku Jan Paweł II kanonizował św. Kingę zebrało się 21 czerwca br. 3 tys. wiernych, głównie małżeństw i całych rodzin, by wspólnie modlić się i bawić. Spotkanie zorganizowali: Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, Diecezjalne Centrum Pielgrzymowania w Starym Sączu i Kuria Diecezjalna w Tarnowie. Naszą organizację reprezentowali: Starszy Cechu, Prezes Zarządu p. Jan First, Podstarszy Cechu p. Andrzej Maciuszek, Członkini Zarządu p. Elżbieta Kapuśniak, członek Zarządu p. Andrzej Zięcina, Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Cechu, a zarazem Prezes Izby Rzemieślniczej p. Tadeusz Szewczyk oraz Poczet Sztandarowy Cechu w składzie: p. Marian Leszczyński, p. Paweł Orzeł, p. Kazimierz Kiełbasa. W uroczystościach uczestniczyło wielu członków naszego Cechu. Uczestnicy starosądeckiego święta wzięli najpierw udział w Eucharystii sprawowanej pod przewodnictwem biskupa ordynariusza Andrzeja Jeża, a po niej w festynie rodzinnym, w czasie którego na scenie prezentowały się m.in. zespoły: „Podegrodzie”, „Promyczki dobra”, „Pokolenie Jana Pawła II”. Gwiazdą wieczoru był kabaret Rak. Organizatorzy przygotowali również zabawy i konkursy dla dzieci i rodzin, degustacje potraw regionalnych oraz wiele innych atrakcji w tym  nagrody w konkursach oraz w loterii fantowej. Niestety deszcz przerzedził liczne początkowo szeregi uczestników święta.

XXXIV Ogólnopolska Pielgrzymka Rzemiosła na Jasna Górę
Pod hasłem „Rzemiosło wierne Chrystusowi, Ewangelii i Maryi” w niedzielę 28 czerwca 2015 r. odbyła się doroczna pielgrzymka rzemiosła na Jasną Górę. Organizatorem pielgrzymki była Pomorska Izba Rzemieślnicza w Gdańsku. Nasz Cech tradycyjnie zorganizował wyjazd, w którym w tym roku uczestniczyło ponad sto osób. W pielgrzymce wzięła również udział starszyzna cechowa z Cechmistrzem Janem Firstem na czele oraz Poczet Sztandarowy. Tegoroczny program Uroczystości obejmował Drogę Krzyżową na Wałach Jasnogórskich, wprowadzenie pocztów sztandarowych przez Ojca Jana Golonkę na Szczyt Jasnogórski (gdzie uhonorowano mistrzów rzemiosła oraz uczniów), Mszę Świętą oraz modlitewne przejście ze sztandarami przed Cudownym Obrazem Matki Bożej.

Spotkanie fryzjerów - mistrzów szkolących

W dniu 30 czerwca (wtorek) w siedzibie Cechu odbyło się spotkanie mistrzów szkolących branży fryzjerskiej. Zebranie otworzył Starszy Cechu P. Jan First, który po przedstawieniu ogólnych zarysów spotkania przekazał prowadzenie p. Elżbiecie Kapuśniak, Przewodniczącej Sekcji Fryzjerów przy naszym Cechu. Na spotkaniu omówiono następujące zagadnienia:
1. Egzaminy czeladnicze dla uczniów w zawodzie fryzjer (zakres, tematyka, przebieg egzaminu, część praktyczna egzaminu - zadania egzaminacyjne).
2. Omówienie wycieczki oraz propozycja udziału w ogólnopolskim konkursie fryzjerstwa im. Antoine'a Cierplikowskiego
3. Sprawy bieżące.
Spotkanie przebiegło w rzeczowej i miłej atmosferze. Niestety na niemal 100 fryzjerów zrzeszonych w naszej organizacji na  zebranie przybyło tylko czternaście mistrzyń szkolących.

Pielgrzymka Rzemiosła Małopolskiego do Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej

Jak poinformował o. Azariasz Hess OFM, kustosz Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej tegoroczna X Jubileuszowa Pielgrzymka Rzemiosła Polskiego odbędzie się w dniu 5 września 2015 .
Nasz Cech pokryje koszty wyjazdu dla rzemieślnika-członka Cechu i członków jego najbliższej rodziny (żona, mąż, dzieci), pod warunkiem opłacenia składek członkowskich. Pozostali uczestnicy zapłacą 25 zł od osoby. Zgłoszenia przyjmujemy w Biurze Cechu do dnia 28.08. 2015 r. Decyduje kolejność zgłoszeń! Wyjazd o godz. 6:45 rano z Rynku. Przewidywany powrót do Nowego Sącza ok. godz. 17.
Orientacyjny program:
- Droga Krzyżowa od Kaplicy Piłata,
- Formowanie kolumny Pocztów Sztandarowych oraz złożenie kwiatów pod
pomnikiem Świętego Jana Pawła II,
- Uroczysta Msza Św. w intencji rzemieślników, ich rodzin i pracowników.

„Nie daj się oszukać - sprawdź paragon”
Zachęcenie kupujących nie tylko do brania, ale także do sprawdzania paragonów wydawanych z kas fiskalnych – to cel akcji „Nie daj się oszukać - sprawdź paragon". Tegoroczna odsłona prowadzonej od lat przez Ministerstwo Finansów akcji „Weź paragon" ruszyła w lipcu. Jej celem jest zwrócenie uwagi, że obok paragonów fiskalnych sprzedawcy wystawiają też paragony niefiskalne. Z dniem 1 stycznia 2015 r. weszło w życie rozporządzenie stanowiące, że w przypadku świadczenia takich czynności jak np. usługi fryzjerskie, kosmetyczne, kosmetologiczne, prawnicze, usługi opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów, usługi związane z wyżywieniem świadczone przez stacjonarne placówki gastronomiczne konieczne jest stosowanie kas rejestrujących. Niemniej jednak przy wprowadzaniu wymogu bezwzględnego ewidencjonowania zdecydowano się na wprowadzenie okresu przejściowego na zainstalowanie kasy (2-3 miesięcy od rozpoczęcia ich wykonywania). Oznacza to, że podatnik nowootwierający działalność gospodarczą np. w zakresie usług fryzjerskich (który nie prowadził wcześniej w ogóle działalności) ma 2-3 miesięcy (w zależności od tego kiedy w miesiącu dokona pierwszej czynności) na zainstalowanie kasy.
Każdy paragon fiskalny zawiera charakterystyczne elementy, takie jak:
NIP wystawcy, jego nazwę i adres;
nazwę towaru lub świadczonej usługi;
cenę;
logo i numer unikatowy kasy.
Paragon jest dowodem uczciwie prowadzonej działalności sprzedawcy. Ministerstwo zapewnia przedsiębiorców, że poprzez włączenie się do kampanii, wspierają samych siebie, walczą z oszustwami i mają pozytywny wpływ na rozwój silnego państwa.

Egzaminy Czeladnicze
Prosimy mistrzów szkolących, których uczniowie kończą naukę zawodu o występowanie do Cechu o wydanie zaświadczeń ukończenia nauki zawodu. Zaświadczenie to jest jednym z koniecznych załączników do wniosku o dopuszczenie pracownika młodocianego do egzaminu czeladniczego. Formularz wniosku można otrzymać w Biurze Cechu lub znaleźć na stronie internetowej Izby Rzemieślniczej.
Pozostałe załączniki to:
1. Świadectwo ukończenia zasadniczej szkoły zawodowej, .
2. Umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego
3. Fotografia , aktualna, czytelnie podpisana, format legitymacyjny.
4. Dowód opłaty za egzamin dokonanej na poniżej podany rachunek
bankowy lub wpłata do kasy Izby
Stosowne opłaty za egzamin czeladniczy wynoszą, od:
- pracownika młodocianego od rzemieślnika zrzeszonego w Cechu - 400 zł
- rzemieślnika-przedsiębiorcy zrzeszonego w Cechu, oraz za jego
pracownika - 400 zł
- inne osoby - 650 zł
- za egzamin poprawkowy czeladniczy lub mistrzowski opłata wynosi 50%
opłaty egzaminacyjnej wniesionej w wysokości jw.

Izby i Urzędy Skarbowe z nowymi stronami BIP

Ministerstwo Finansów wspólnie z izbami skarbowymi uruchomiło nowe podmiotowe strony Biuletynu Informacji Publicznej (BIP) Izb i Urzędów Skarbowych. 416 nowych stron internetowych, tzn.  16 izb skarbowych, 380 urzędów skarbowych, 20 wyspecjalizowanych urzędów skarbowych. Z nowych stron można  już korzystać. Strony BIP  zawierają informacje dotyczące izby i podległych jej urzędów skarbowych. Biuletyn Informacji Publicznej (BIP) to urzędowy publikator teleinformatyczny, składający się z ujednoliconego systemu stron w sieci informatycznej. BIP został stworzony w celu powszechnego udostępniania informacji publicznej, na podstawie ustawy o dostępie do informacji publicznej z dnia 6 września 2001 r. Strona BIP Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu znajduje się pod adresem:      http://bip.malopolska.pl/usnowysacz


Opr. P. Tengowski



 
 
 
CECH Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości
33-300 Nowy Sącz, Rynek 11

Centrala tel.: +48 18 443 75 21

Dyrektor biura
tel.: 18 443 75 21, fax: 18 443 77 07

email: cech@nowysacz.com.pl

Poniedziałek 7:30 - 15:30
Wtorek 7:30 - 15:30
Środa 7:30 - 15:30
Czwartek 7:30 - 15:30
Piątek 7:30 - 15:30
 
 
Copyright © 2005 - 2024 - CECH Nowy Sącz. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projektowanie stron www iPolska.com.pl