banner
Aktualnie jesteś tutaj:   Strona główna Aktualności Biuletyn Cechowy nr 282 z dnia 10 lipca 2014 r.
 
 
Autor wpisu: Urszula
Liczba obrazów: 29 fotografii
Odzwiedziny: 431 wejść
Data utworzenia: 15 styczeń 2024
Tytuł Fotogalerii: MIKOŁAJ W CECHU
Autor wpisu: Urszula
Liczba obrazów: 10 fotografii
Odzwiedziny: 529 wejść
Data utworzenia: 14 grudzień 2023
 
[2014-07-09] Biuletyn Cechowy nr 282 z dnia 10 lipca 2014 r.

Kongres Rzemiosła Polskiego

W dniu 24 czerwca 2014 roku w siedzibie Związku Rzemiosła Polskiego w Warszawie odbył się Kongres Rzemiosła Polskiego. W Pałacu Chodkiewiczów spotkali się delegaci środowiska rzemiosła i przedsiębiorczości z całego kraju, aby podsumować działania organizacji i nakreślić plan przedsięwzięć na kolejny rok. Sądecką Izbę Rzemieślniczą reprezentowała trzyosobowa delegacja pod przewodnictwem Prezesa Tadeusza Szewczyka.

SZABLA KILIŃSKIEGO DLA ANDRZEJA MACIUSZKA!

Podczas Kongresu Rzemiosła Polskiego pan Andrzej Maciuszek Podstarszy naszego Cechu został odznaczony Szablą Kilińskiego, najwyższym honorem zawodowym jaki może uzyskać polski rzemieślnik.
Szabla Kilińskiego nadawana jest rzemieślnikom za wybitne zasługi dla rozwoju rzemiosła polskiego, propagowanie jego osiągnięć w kraju i za granicą, inicjatywę, zaangażowanie i ofiarną działalność w organach statutowych rzemiosła i małej przedsiębiorczości, zwłaszcza szczebla krajowego. Wyróżnienie nadaje Kapituła, składająca się z członków Zarządu ZRP, pod przewodnictwem Prezesa Zarządu Związku Rzemiosła Polskiego. Samo odznaczenie to replika karabeli polskiej z XVIII w. wykonana w skali 1:1, przyznawana wraz z miniaturką oraz legitymacją. Poniżej prezentujemy krótkie CV laureata.

Pan Andrzej Maciuszek – Podstarszy Cechu
Wszechstronnie wykształcony rzemieślnik. Siedmiokrotny mistrz w zawodach: murarz, malarz-tapeciarz, betoniarz-zbrojarz, kamieniarz, technolog robót wykończeniowych, posadzkarz i cieśla. Od 27 lat prowadzi działalność gospodarczą. Liczne funkcje w samorządzie rzemieślniczym: członek Sądu Cechowego 1989 – 1997, członek Zarządu Cechu 1997-2001, Podstarszy Cechu 2001 – nadal. Członek komisji egzaminacyjnej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Nowym Sączu.
Odznaczony: Złotą Odznaką Izby Rzemieślniczej w Nowym Sączu, Honorową Odznaką OHP, Honorową Odznaką Rzemiosła, Srebrnym Medalem im. Jana Kilińskiego, Złotym Medalem im. Jana Kilińskiego, Platynowym Medalem im. Jana Kilińskiego.
Mistrz Andrzej Maciuszek wykształcił kilkudziesięciu uczniów. Stworzył również podwaliny egzystencji dla dwóch synów, którzy kontynuują rodzinne tradycje zawodowe i prowadzą własne zakłady rzemieślnicze.
Szczerze gratulujemy!
Informujemy również Państwa, że jest to już 7 szabla przyznana rzemieślnikowi naszego Cechu. Poprzednio otrzymali to wyróżnienie:
Jan First - 2003 r, Tadeusz Kliś - 2004 r, Stanisław Szewczyk - 2008 r, Tadeusz Szewczyk - 2010 r, Jan Karpiel - 2011 r, Andrzej Danek – 2013. Wśród cechów jesteśmy „szablową” potęgą.
UWAGA – WAŻNE!!!

Nowe rozporządzenie dot. refundowania wynagrodzeń młodocianym
Od 1 lipca 2014 roku obowiązuje nowe Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie refundowania ze środków Funduszu Pracy wynagrodzeń wypłacanych młodocianym pracownikom (Dz. U. z 2014, poz. 865), które ustala nowe zasady i jest dostosowane do delegacji ustawowej - Ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
Zmienia się kwalifikacja pomocy w przypadku refundacji na pomoc de minimis, co jest związane z koniecznością wydawania pracodawcom przez OHP zaświadczeń o wysokości uzyskanej przez nich pomocy i jej monitorowaniem. Limit pomocy de minimis przysługujący na 3 lata (bierze się pod uwagę rok bieżący i dwa lata poprzedzające) wynosi 200 tys. euro. Suma pomocy de minimis, którą pracodawca może uzyskać z różnych źródeł (np. z gminy po wyszkoleniu i zdaniu egzaminu przez młodocianego) nie może przekroczyć powyższej kwoty.
Zmienia się również procedura składania wniosków o zawarcie umowy o refundację; pracodawca spisuje z młodocianym umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego, a dopiero później, w nieprzekraczalnym terminie do 15 listopada składa do OHP wniosek o refundację.
Powyższy termin  nie obowiązuje pracodawcy, który:
a) zatrudnia młodocianego pracownika, dokształcającego się w formach pozaszkolnych (§ 3 ust. 7 rozporządzenia);
b) zatrudnia młodocianego pracownika w celu kontynuowania nauki zawodu w związku z rozwiązaniem umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego z dotychczasowym pracodawcą z powodu:
ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy;
reorganizacji zakładu pracy uniemożliwiającej kontynuowanie przygotowania zawodowego;
orzeczenia lekarskiego zawierającego przeciwwskazania do kontynuowania nauki w danym zawodzie przez młodocianego.
W tych przypadkach wniosek o zawarcie umowy należy złożyć do 20 dnia każdego miesiąca.
Pracodawcy, którzy złożyli wnioski o zawarcie umowy o refundację, a nie podpisali umowy o refundację do 30.06.2014 r. zostaną poinformowani korespondencyjnie przez właściwe Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP o konieczności uzupełnienia dokumentacji w zakresie wynikającym z w/w rozporządzenia. W par. 9 rozporządzenia ustalono tryb załatwienia złożonych wniosków o zawarcie umowy i nie rozpatrzonych przed wejściem w życie przedmiotowego rozporządzenia tj. przed 1 lipca 2014 roku i określono 14 dniowy termin na uzupełnienie wniosku (licząc od daty wezwania centrum młodzieży).
Zmianie uległy również formularze wniosków o zawarcie umowy o refundacje.

Umowy o refundację wynagrodzeń i składek na ubezpieczenia społeczne od tych wynagrodzeń zawierane są z pracodawcami na okres od dnia, w którym młodociany rozpoczyna przygotowanie zawodowe u danego pracodawcy - zgodnie z umową o pracę - do dnia zakończenia przygotowania zawodowego - zgodnie z programem. W związku z tym, aby uniknąć ewentualnych kłopotów z późniejszym otrzymaniem refundacji w Cechu spisujemy umowy z terminem rozpoczęcia nauki od 1 września, natomiast wnioski o zawarcie umowy o refundację będziemy spisywać w terminie późniejszym, do dnia 15 listopada 2014 r., a nie tak jak było to dotychczas, gdy wniosek należało złożyć co najmniej na jeden dzień przed zawarciem umowy z młodocianym.
Informujemy również, że w pierwszych dniach września odbędzie się szkolenie BHP dla nowych uczniów. Dokładne terminy podamy w kolejnym Biuletynie i na stronie internetowej Cechu.

Posiedzenie Zarządu Cechu

W dniu 17 czerwca 2014 r. Cechu odbyło się posiedzenie Zarządu naszej organizacji. Porządek spotkania zawierał informacje: o sytuacji finansowej Cechu, o wpłatach czesnego, o działalności szkół cechowych,
o wynikach w nauczaniu, o przebiegu rekrutacji do naszych szkół, oraz o wizytacji zakładów szkolących. Omówiono również sprawy bieżące.

Uroczystości w Starym Sączu

W sobotę 14 czerwca delegacja naszego Cechu w składzie Starszy Cechu p. Jan First, Podstarszy p. Andrzej Danek i Członek Zarządu p. Andrzej Zięcina w asyście Pocztu Sztandarowego (pp. Marian Chowaniec, Jan Dudczyk, Antoni Florek) uczestniczyła w Diecezjalnym Dziękczynieniu za kanonizacje św. Jana Pawła II połączonym ze Świętem Rodziny i Caritasu. U stóp Ołtarza Papieskiego zebrały się tysiące ludzi, a wśród nich przedstawiciele innych Cechów i Izb Rzemieślniczych Diecezji Tarnowskiej. Uroczystości rozpoczęły się od Mszy Świętej pod przewodnictwem byłego przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, metropolity przemyskiego arcybiskupa Józefa Michalika i biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża. W trakcie homilii arcybiskup Michalik powiedział m. innymi: „potęgę społeczną trzeba opierać na uczciwości i sprawiedliwości społecznej, na Bożych przykazaniach, które każą miłować drugiego człowieka jak siebie samego, a stróżem porządku społecznego są ludzie, obdarzeni społecznym zaufaniem. Są ci, których wybieramy do naszych samorządów i parlamentów, są nauczyciele i wychowawcy, którym powierzamy formację naszych dzieci, są dziennikarze, od których oczekujemy prawdziwych informacji i ocen”
Podczas uroczystości 108 osób zostało wyróżnionych statuetką "Misericors" (Miłosierny Sercem).

XXXIII Ogólnopolska Pielgrzymka Rzemiosła na Jasna Górę
Pod hasłem „Wierzę w Syna Bożego” w niedzielę 29 czerwca br. odbyła się doroczna pielgrzymka rzemiosła na Jasną Górę. Organizatorem pielgrzymki była Częstochowska Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości. Nasz Cech tradycyjnie zorganizował wyjazd, w którym w tym roku wzięło udział sto osób: rzemieślnicy, ich rodziny, uczniowie i liczne osoby towarzyszące. W pielgrzymce wzięła również udział starszyzna cechowa z Cechmistrzem Janem Firstem na czele oraz Poczet Sztandarowy. Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 9:00 przed Archikatedrą Częstochowską. Po przejściu Alejami NMP na Błonia Jasnogórskie i złożeniu kwiatów pod pomnikiem św. Jana Pawła II na placu Daszyńskiego ojciec Jana Golonka wprowadził poczty sztandarowe na Szczyt Jasnogórski, gdzie została odprawiona Msza Święta Koncelebrowana poprzedzona ceremonią wręczenia okolicznościowych dyplomów wyróżniającym się uczniom rzemiosła i ich mistrzom. Pielgrzymka zakończyła się modlitewnym przejściem ze sztandarami przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Częstochowskiej. Uroczystościom na Jasnej Górze towarzyszył Rzemieślniczy Chór Męski „Pochodnia” oraz Jasnogórska Orkiestra Dęta. Pielgrzymi mogli również obejrzeć prezentowaną w Arsenale Jasnogórskim wystawę pt.: „Rzemiosło w hołdzie Papieżowi św. Janowi Pawłowi II”.

ZUS czy OFE? – na decyzję zostały trzy tygodnie

Do 31 lipca 2014 roku można zdecydować czy 2,92% pensji, która do tej pory trafiała do otwartego funduszu emerytalnego (OFE), nadal ma tam trafiać, czy ma być wpłacana na subkonto w ZUS. Bez względu na wybór składka emerytalna nadal wynosić będzie 19,52%. e. Wysokość emerytury zależna będzie od długości przepracowanych lat oraz tego, czy gromadzimy dodatkowe środki na dobrowolnym ubezpieczeniu emerytalnym (III filar).
Więcej informacji na: http://emerytura.gov.pl/wybor-ofezus/podzial-skladki/


DO WYNAJĘCIA

Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Nowym Sączu, Rynek 11
oferuje do wynajęcia :
lokal użytkowy o pow. ok. 43 m kw.
zlokalizowany w Starym Sączu przy ul Cesarczyka 2 - parter
wyposażony w pełne media (woda, kanalizacja, gaz, energia elektryczna, c.o. toaleta, magazynek, zaplecze socjalne, miejsca parkingowe na ogrodzonym podwórzu)
atrakcyjna lokalizacja w pobliżu starosądeckiego rynku
i osiedla domków jednorodzinnych
idealne warunki dla zakładu fryzjerskiego, krawieckiego, itp.
Kontakt:
Tel. fax. 18 443-75-21, 18 444 49 25 e-mail: cech@nowysacz.com.p

Opr.: P. Tengowski



 
 
 
CECH Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości
33-300 Nowy Sącz, Rynek 11

Centrala tel.: +48 18 443 75 21

Dyrektor biura
tel.: 18 443 75 21, fax: 18 443 77 07

email: cech@nowysacz.com.pl

Poniedziałek 7:30 - 15:30
Wtorek 7:30 - 15:30
Środa 7:30 - 15:30
Czwartek 7:30 - 15:30
Piątek 7:30 - 15:30
 
 
Copyright © 2005 - 2024 - CECH Nowy Sącz. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projektowanie stron www iPolska.com.pl