Aktualnie jesteś tutaj:   Strona główna Aktualności Stawki preferencyjne podatku od nieruchomości

[2014-01-23] Stawki preferencyjne podatku od nieruchomości
Urząd Miasta Nowego Sącza przypomina, że na terenie Miasta Nowego Sącza obowiązują zróżnicowane stawki podatku od nieruchomości.

Podstawowa stawka podatku od nieruchomości od budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej wynosi obecnie 18,50 zł/m2 rocznie. W ramach działań podejmowanych przez Władze Miasta Nowego Sącza, zmierzających do tworzenia sprzyjających warunków prowadzenia działalności gospodarczej, wprowadzone zostały preferencyjne stawki podatku od nieruchomości w wysokości 12,92 zł/m2 albo 9,23 zł/m2 rocznie, w zależności od rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej.

Ze stawki preferencyjnej podatku od nieruchomości, na mocy uchwały Rady Miasta Nowego Sącza, może skorzystać przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą w zakresie rzemiosła zanikającego, a mianowicie:

a) w wysokości 12,92 zł/m2 w przypadku działalności gospodarczej obejmującej:

szewstwo naprawkowe i miarowe,
krawiectwo naprawkowe i miarowe,
usługi zegarmistrzowskie polegające na naprawie zegarków i zegarów,
usługi fotograficzne tradycyjne,
antykwariaty,
parasolnictwo,
wykonywanie i naprawę obuwia ortopedycznego,
introligatorstwo polegające na oprawie starych ksiąg,
konserwację dzieł sztuki,
oprawę obrazów metodą tradycyjną,

b) w wysokości 9,23 zł/m2 w przypadku działalności gospodarczej obejmującej:

modniarstwo,
gorseciarstwo na miarę,
witrażownictwo,
garncarstwo,
zduństwo,
rymarstwo,
snycerstwo.

Stawki preferencyjne podatku od nieruchomości z uwagi na ich pomniejszoną wysokość w stosunku do stawki podstawowej tego podatku, stanowią pomoc de minimis i mogą być stosowane przez podatników, którzy w okresie trzech ostatnich lat uzyskali pomoc de minimis o wartości nieprzekraczającej 200 tys. euro oraz spełniają inne warunki określone w przepisach prawa w zakresie pomocy publicznej.

Aby skorzystać ze stawki preferencyjnej podatku od nieruchomości, należy złożyć informację/deklarację na podatek od nieruchomości, a w przypadku wcześniejszego złożenia tej informacji/deklaracji – jej korektę, w której należy zadeklarować powierzchnię do opodatkowania stawką preferencyjną. Jednocześnie należy przedłożyć następujące dokumenty:

oświadczenie o rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej;
oświadczenia o wielkości pomocy de minimis otrzymanej w okresie obejmującym bieżący rok kalendarzowy oraz dwa poprzedzające go lata kalendarzowe albo oświadczenia o nieotrzymaniu takiej pomocy w tym okresie;
informacji niezbędnych do udzielenia pomocy de minimis, o których mowaw rozporządzeniu Rady Ministrów z 29 marca 2010 r., w sprawie zakresu informacji przedstawianych przez podmiot ubiegający się o pomoc de minimis (Dz. U. Nr 53,poz. 311 z późn. zm.).

Szczegółowych informacji udzielają pracownicy Wydziału Wymiaru i Księgowości Podatków Urzędu Miasta Nowego Sącza (tel. 18 448 65 27, 18 448 65 35).

Źródło: strona internetowa miasta Nowego Sącza