Aktualnie jesteś tutaj:   Strona główna Aktualności Będą ulgi dla mikrofirm

[2013-08-13] Będą ulgi dla mikrofirm

Jak informuje „Puls Biznesu” Ministerstwo Finansów rozpoczęło wdrażanie unijnej dyrektywy, która ułatwia mikrofirmom prowadzenie księgowości. Projekt popiera Jerzy Bartnik, prezes Związku Rzemiosła Polskiego.
— Zasadą jest, że im więcej papierologii, tym większa szara strefa. Projekt MF wprowadzający unijną dyrektywę oceniamy jako krok we właściwym kierunku, dający szansę na realne zmniejszenie obciążeń biurokratycznych — mówi Jerzy Bartnik.

Resort finansów zaznacza, że nie są to kosmetyczne zmiany tylko rzeczywiste uproszczenia, a z obowiązku pełnej sprawozdawczości finansowej uwolnić się może około 34 tys. mikrofirm. Przyniesie im to co najmniej 17 mln zł oszczędności w obsłudze księgowej. Firmy będą mogły skorzystać ze skróconego sprawozdania, w którym zamieszczą jedynie podstawowe informacje o bilansie oraz rachunku zysków i strat. Nie będzie konieczne załączanie informacji dodatkowych i sprawozdania z działalności firmy, a to oznacza zredukowanie księgowości z kilkudziesięciu do kilku pozycji. Prowadzeni uproszczonej sprawozdawczości nie będzie obowiązkiem, a tylko możliwością. Firmy, które z różnych powodów chcą mieć pełną księgowość mogą ją nadal zachować. Eksperci twierdzą jednak, że wprowadzano przez resort finansów zmiany, choć w swoim założeniu pozytywne nie wpłyną bardzo znacząco na sytuację mikrofirm. Znacznie ważniejsze byłoby dla nich uproszczenie regulacji podatkowych.
Źródło: strona internetowa ZRP

A doświadczenie uczy,  że Resort jakoś sobie poradzi i dając jedną ręką, odbierze więcej drugą -  czyli wyjdzie na swoje!!!