Aktualnie jesteś tutaj:   Strona główna Aktualności Opłatek Rzemiosła Diecezji Tarnowskiej

[2016-01-07] Opłatek Rzemiosła Diecezji Tarnowskiej
   W dniu 6 stycznia 2016 r. odbył się „Opłatek Rzemiosła Diecezji Tarnowskiej” zorganizowany przez nasz Cech oraz przez Izbę Rzemieślniczą w Nowym Sączu. Uroczystość rozpoczęła koncelebrowana Msza Święta w Bazylice Św. Małgorzaty pod przewodnictwem Księdza Biskupa Ordynariusza dr Andrzeja Jeża.
   Po mszy św odbyło się spotkanie w Sali Reprezentacyjnej sądeckiego ratusza. W uroczystości wziął udział Ksiądz Biskup Ordynariusz  oraz: Ksiądz Prałat Jerzy Jurkiewicz – Proboszcz Parafii Św. Małgorzaty Prepozyt Kapituły Kolegiackiej, Ksiądz Marcin Kokoszka – Dyrektor Diecezjalnego Centrum Pielgrzymowania w Starym Sączu, Ksiądz Andrzej Mulka – Kapelan nowosądeckiej Izby Rzemiosła, Ksiądz Stanisław Wojcieszek - Duszpasterz Cechu w Limanowej, Ksiądz Maciej Kuczak - katecheta ZSZ z Tarnowa, pani Anna Kurdziel – Przedstawicielka Papieskiej Rady ds. Kultury przy Papieżu Franciszku w Watykanie, parlamentarzyści: Elżbieta Borowska, Anna Paluch, Andrzej Czerwiński, Józef Leśniak, Arkadiusz Mularczyk, samorządowcy: pan Jerzy Gwiżdż - Zastępca Prezydenta Miasta, pani Bożena Jawor – Przewodnicząca Rady Miasta Nowego Sącza, pani Beata Orzeł-Ligęza - Naczelnik Urzędu Skarbowego, pan Zbigniew Majka – Zastępca Naczelnik Urzędu Skarbowego, pani Marta Mordarska – Przewodnicząca Rady Rynku Pracy Nowego Sącza, pani Stanisława Skwarło – Dyrektor Sądeckiego Urzędu Pracy, pan Wiesław Basta – Przewodniczący Rady Rynku Pracy dla Powiatu Nowosądeckiego, pani Teresa Klimek – Zastępca Dyrektora PUP, pani Alina Marek – Dyrektor Wydziału Przedsiębiorczości Miasta N. Sącza, pani Marta Podgórska – Dyrektor Kongregacji Kupieckiej w Nowym Sączu, pan Tadeusz Kliś – długoletni Prezes nowosądeckiej Izby, Bractwo Kurkowe z Tarnowa na czele z Jerzym Gajdoszem – Wiceprezesem Izby wraz z Królem Kurkowym Krzysztofem Kowalskim oraz Marszałkami: Romanem Drągiem i Wojciechem Dzierwą, przedstawiciele rzemiosła: pan Jan Błaszkiewicz – Prezes Izby Rzemieślniczej w Tarnowie wraz z panem Franciszkiem Uszko – Dyrektorem Izby Rzemieślniczej w Tarnowie, starszyzna Cechu z Bochni na czele ze Starszym Cechu Panem Kazimierzem Chmurą, starszyzna Cechu z Brzeska na czele ze Starszym Cechu Panem Kazimierzem Kuralem, starszyzna Cechu z Dąbrowy Tarnowskiej na czele ze Starszym Cechu P. Tadeuszem Gubernatem, starszyzna Cechu w Dębicy na czele ze Starszym Cechu Panem Januszem Wiktorem, starszyzna Cechu w Pilźnie na czele ze Starszym Cechu Panem Leonem Chorążakiem, starszyzna Cechu w Tarnowie na czele ze Starszym Cechu Panem Marianem Wojtyłko, starszyzna Cechu w Gorlicach na czele ze Starszym Cechu Panem Tadeuszem Gargasem i dyrektorem szkoły Cechowej p. Romanem Trojanowiczem, starszyzna Cechu w Limanowej na czele z Podstarszym Cechu p. Stanisławem Biedą, starszyzna Cechu w Nowym Targu na czele ze Starszym Cechu p. Józefem Trzcińskim, starszyzna Cechu w Zakopanem na czele ze Starszym Cechu p. Franciszkiem Kaletką oraz Poczty Sztandarowe, pracownicy Cechów i Izb Rzemieślniczych, Dyrektorzy Szkół Cechowych i Izbowych wraz z młodzieżą, przedstawiciele mediów oraz liczni rzemieślnicy i osoby im towarzyszące.

Zaproszonych gości powitał Prezes Izby Rzemieślniczej w Nowym Sączu Pan Tadeusz Szewczyk. Następnie młodzież Szkoły Cechowej przedstawiła nawiązującą do tradycji rzemiosła  świąteczną prezentację, a Ksiądz Biskup wygłosił krótką homilię, poświęcił opłatki którymi połamali się zebrani oraz dokonał następującego wpisu w Kronice Cechu: „W tajemnicy Bożego Narodzenia niebo dotyka Ziemi w osobie Jezusa Chrystusa. Życzę wszystkim siostrom i braciom troszczącym się o rozwój rzemiosła w naszej Diecezji i Ojczyźnie, aby w Zbawicielu Świata dotykali swoja siłą nieba i ziemi.” + Andrzej Jeż.
Do Kroniki wpisali się również inni zapisani goście, między innymi Dyrektor Wydziału Przedsiębiorczości Miasta N. Sącza p. Alina Marek która napisała: ”Na cały nadchodzący rok wszelkiej pomyślności, dobra, życzliwości, satysfakcji z wykonywanej pracy, rzetelnych pracowników i hojnych zleceniodawców, zdrowia i szczęśliwości wszelkiej w domach warsztatach i firmach”