banner
Aktualnie jesteś tutaj:   Strona główna Aktualności Biuletyn Informacyjny nr 287 z dnia 26 listopada 2014 r.
 
 
Autor wpisu: Urszula
Liczba obrazów: 29 fotografii
Odzwiedziny: 302 wejść
Data utworzenia: 15 styczeń 2024
Tytuł Fotogalerii: MIKOŁAJ W CECHU
Autor wpisu: Urszula
Liczba obrazów: 10 fotografii
Odzwiedziny: 397 wejść
Data utworzenia: 14 grudzień 2023
 
[2014-11-25] Biuletyn Informacyjny nr 287 z dnia 26 listopada 2014 r.
Cechmistrz Wiceprezesem.

W związku ze zmianą Statutu Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Nowym Sączu na posiedzeniu w dniu 24.10.2014 r. wybrano dwóch kolejnych zastępców Prezesa Izby. Jednym z nich został Starszy Cechu, Prezes Zarządu Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Nowym Sączu Pan Jan First. Prezes First w latach 1987 – 1989 pełnił funkcję Prezesa Izby, a w dniu 24 października 1989 r. III Zjazd Delegatów nadał mu tytuł Honorowego Prezesa Izby.


Wynagrodzenie młodocianych

 

Okres

1.12.2014 r. - 28.02.2015 r.

I rok nauki – nie mniej niż 4% ww. wynagrodzenia

151,25 zł

II rok nauki – nie mniej niż 5% ww. wynagrodzenia

189,06 zł

III rok nauki – nie mniej niż 6% ww. wynagrodzenia

226,87 zł

Młodocianemu w okresie nauki zawodu przysługuje wynagrodzenie obliczane w stosunku procentowym do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w poprzednim kwartale, obowiązującego od pierwszego dnia następnego miesiąca po ogłoszeniu przez Prezesa GUS. Przeciętne wynagrodzenie w III kwartale 2014 r. wyniosło - 3.781,14 zł. młodocianych i ich wynagradzania (Dz. U. z 2014 r. poz. 232).

 

Składki na ubezpieczenia społeczne młodocianych 1.12.2014 r. - 28.02.2015 r.

 

Podstawa wymiaru składki

Rodzaj ubezpieczenia

Sposób finansowania

płatnik

ubezpieczony

151,25 zł
(I rok nauki)

emerytalne

14,76 zł

14,76 zł

rentowe

 9,83 zł

2,27 zł

chorobowe

-

3,71 zł

wypadkowe

x*)

-

189,06 zł
(II rok nauki)

emerytalne

18,45 zł

18,45 zł

rentowe

12,29 zł

2,84 zł

chorobowe

-

4,63 zł

wypadkowe

x*)

-

226,87 zł
(III rok nauki)

emerytalne

22,14 zł

22,14 zł

rentowe

14,75 zł

3,40 zł

chorobowe

-

5,56 zł

wypadkowe

x*)

-

*) Stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe ustalana jest zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 listopada 2002 r. (Dz. U. z 2013 r. poz. 878). Dla płatników zgłaszających do ubezpieczenia wypadkowego nie więcej niż 9 ubezpieczonych, stopa procentowa składki wypadkowej wynosi 50% najwyższej stopy procentowej ustalonej na dany rok składkowy dla grup działalności, czyli 1,93%.
 

Spotkanie mistrzów szkolących

W dniu 18 listopada (wtorek) 2014 r. niemal 70 pracodawców wzięło udział w zorganizowanym przez Cech w budynku Zasadniczej Szkoły Zawodowej Cechu w Nowym  Sączu, ul. Jagiellońska 82 spotkaniu mistrzów szkolących dot. zatrudniania pracowników młodocianych. Zebranych powitał Starszy Cechu
Na spotkaniu omówiono następujące zagadnienia:
1) Obowiązki pracodawcy w zakresie bhp ochrona zdrowia, ryzyko zawodowe, szkolenia bhp, wypadki przy pracy i choroby zawodowe, konsekwencje nieprzestrzegania przepisów bhp, dokumentacja pracownicza, przedawnienia roszczeń.
2) Organizacja roku szkolnego, kursy zawodowe.
Kończąc spotkanie Cechmistrz p. Jan First, obszernie nakreślił ważne sprawy bieżące i odniósł się do obecnej sytuacji rzemiosła na Sądecczyźnie.

VII Konkurs "Mój sposób na biznes" rozstrzygnięty

Rozstrzygnięto VII edycję konkursu "Mój sposób na biznes" organizowanego przez Sądecki Urząd Pracy. Konkurs zorganizował Sądecki Urząd Pracy pod honorowym patronatem ministra Władysława Kosiniaka Kamysza i patronatem prezydenta Ryszarda Nowaka. Jego celem jest: promocja przedsiębiorczości i samozatrudnienia, promowanie dobrych praktyk, w tym zachęcanie do zakładania nowych firm, tworzenia miejsc pracy, popularyzacja własnej aktywności przedsiębiorców i zaangażowania w rozwój firmy. Do tegorocznej edycji zgłosiło się 36 firm, wszystkie spełniły wymogi formalne i zostały dopuszczone do etapu oceny merytorycznej. Zwycięzcą został Jarosław Gargula, właściciel firmy ZTSH TISBUD. Kapituła konkursowa - pod przewodnictwem Marty Mordarskiej - przyznała w sumie trzy nagrody oraz osiem wyróżnień. Dwa z nich otrzymali rzemieślnicy należący do naszego Cechu:
- p. Monika Hanzel prowadząca Salon Fryzjerski „Palisander”,
- p. Roman Podstawski, Firma Gastronomiczna ABC Podstawscy.
Wyróżnionym serdecznie gratulujemy. Ponadto w konkursie wzięli udział:
- p. Elżbieta Kapuśniak – Galeria Urody „Axena”,
- p. Renata Popiół – Firma „Rena” (fryzjerstwo),
- p. Marcin Krawczyk – firma motoryzacyjna „TURBO AUTO SERWIS”.

Wyniki wyborów samorządowych


Członkowie naszego Cechu wzięli udział w tegorocznych wyborach samorządowych. Kilkoro z nich zostało obdarzonych zaufaniem i weszli w skład lokalnych rad. Ponownie wybrani zostali: p. Beata Juszyńska do Rady Gminy Nawojowa i p. Andrzej Stawiarski do Rady Miejskiej w Starym Sączu . Szczerze gratulujemy!

Nowelizacja ustawy o swobodzie działalności gospodarczej

W dniu 7 listopada Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, której głównym założeniem jest ograniczenie obowiązków przedsiębiorcy związanych z oznaczaniem towarów wprowadzanych do obrotu na terytorium RP. Ustawa będzie obowiązywać od 1 stycznia 2015 r. Zgodnie z nią przedsiębiorcy będą zwolnieni z obowiązku oznaczania towarów wprowadzanych do obrotu adresem dystrybutora z siedzibą w Polsce. Towary już oznaczone będą mogły nadal znajdować się w obrocie. W związku z tym przedsiębiorca nie będzie musiał dostosowywać oznaczeń do nowych przepisów. W okresie przejściowym (36 miesięcy) nie będzie obowiązkowe oznaczanie towaru informacją określającą państwo siedziby wytwórcy towaru, jeżeli ma on siedzibę poza terytorium RP i państw członkowskich EFTA - stron umowy EOG. Tak długi okres przejściowy umożliwi obrót oraz wprowadzanie towarów do obrotu po 1 stycznia 2015 r., które zostały już oznaczone według dotychczasowych przepisów. Dotyczy to również towarów, które znajdują się jeszcze poza granicami Polski i zostaną oznaczone na podstawie zawartych umów. Jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna” Ministerstwo Gospodarki pracuje nad projektem dalszych zmian do ustawy, która finalnie ma stać się czymś w rodzaju konstytucji dla mikro i małych firm. Podstawą proponowanych rozwiązań ma być założenie, że w przypadku niejasności w przepisach interpretacja ma być prowadzona na korzyść podatnika. W projekcie znajdzie się również nowa definicja działalności gospodarczej oraz zasady, które ułatwią przedsiębiorcy kontakt z urzędnikami. Jak uczy doświadczenie podobne zasady traktowania podatnika wdrażane są bezskutecznie od lat kilkudziesięciu, a informacje o podjęciu ww prac zwykle nasilają się w okresach przedwyborczych.

Pierwsze posiedzenie nowej kadencji Powiatowej Rady Rynku Pracy


W dniu 13 listopada br. odbyło się pierwsze posiedzenie nowej kadencji Powiatowej Rady Rynku Pracy. Rada jest organem opiniotwórczym i doradczym Starosty Nowosądeckiego. Kadencja Powiatowej Rady Rynku Pracy trwa cztery lata, a w jej skład wchodzi 15 członków. Są nimi osoby wydelegowane z organizacji przedsiębiorców, związków zawodowych i organizacji społecznych zajmujących się statutowo właśnie działalnością na rynku pracy. Głównym zadaniem Rady jest między innymi: opiniowanie wszystkich programów realizowanych przez Powiatowy Urząd Pracy dla Powiatu Nowosądeckiego, wskazywanie kierunków wydatkowania środków, zatwierdzanie podziału wydatkowania środków i zatwierdzanie nowych kierunków szkoleń w szkołach ponadgimnazjalnych i szkołach wyższych. Podczas pierwszego posiedzenia Rada wybrała swojego przewodniczącego, którym został Wiesław Basta - przewodniczący Rady Powiatu Nowosądeckiego. Funkcję wiceprzewodniczącego Rady objął natomiast doc. dr Marek Reichel - prorektor ds. nauki, rozwoju i współpracy w  Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Sączu.
Informujemy Państwa, że w skład Rady wchodzi dwóch członków naszego Cechu: Cechmistrz p. Jan First oraz Przewodniczący Komisji Rewizyjnej, a zarazem Prezes Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Nowym Sączu p. Tadeusz Szewczyk.
Ponadto w skład Rady wchodzą: Zbigniew Czepelak - Dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu w Starostwie Powiatowym w Nowym Sączu, Michał Jasnosz - Wiceprezes Sądeckiej Izby Gospodarczej, Józef Kotarba - Przedstawiciel NSZZ "Solidarność", Ludomir Krawiński - Prezes Zarządu Sądeckiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., Tadeusz Kruczek - Członek NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność", Jacek Lelek - Przedstawiciel Fundacji Rozwoju Ziem Górskich, Adam Oleksy - Członek Rady Powiatowej, Wojewodzkiej i Krajowej OPZZ, Marta Orszulik-Gębczyńska - Przedstawiciel Małopolskiego Związku Pracodawców LEWIATAN, Józef Pyzik - Prezes Zarządu Kongregacji Kupieckich Zrzeszenie Handlu i Usług z siedzibą w Nowym Sączu oraz Stanisław Śmierciak - Przewodniczący Rady Powiatowej Małopolskiej Izby Rolniczej w Nowym Sączu. Kolejne posiedzenie Powiatowej Rady Rynku Pracy ma odbyć się w już grudniu.

Pożegnanie Biskupa Jana Piotrowskiego

Delegacja Cechu w składzie: Cechmistrz p. Jan First, Podstarszy p. Andrzej Maciuszek, członek Zarządu p. Andrzej Zięcina, Przewodniczący Komisji Rewizyjnej (Prezes sądeckiej Izby Rzemieślniczej) p. Tadeusz Szewczyk oraz Dyrektor Biura Cechu p. Urszula Gołąb wzięła udział w Mszy świętej w bazylice katedralnej w Tarnowie, podczas której dziękowano za posługę biskupa Jana Piotrowskiego. Dotychczasowy biskup pomocniczy za kilka dni przejmie obowiązki biskupa diecezjalnego w Kielcach.
„Fizycznie będziesz od nas oddalony, jednak pozostaniesz blisko poprzez siłę więzi, która łączy Cię z rodzinną diecezją i poprzez miłość, która zespala wszystkich uczniów Chrystusa. Pragniemy Ci towarzyszyć przez modlitwę, którą obejmujemy Twoją posługę, a także Twoich nowych diecezjan" - powiedział w homilii biskup tarnowski Andrzej Jeż.
Biskup Jan Piotrowski od 2009 r. pełnił urząd proboszcza parafii pod wezwaniem św. Małgorzaty w Nowym Sączu. 14 grudnia 2013 r. papież Franciszek mianował go biskupem pomocniczym Diecezji Tarnowskiej. 25 stycznia 2014 r. w katedrze tarnowskiej ks. dr Jan Piotrowski przyjął sakrę biskupią. 11 października 2014 r. Nuncjatura Apostolska ogłosiła jego nominację na biskupa kieleckiego. Ingres księdza biskupa Jana Piotrowskiego do katedry w Kielcach odbędzie się w sobotę 29 listopada.
Miło nam poinformować Państwa, że jednym z gości zaproszonych na tą wyjątkową uroczystość jest Prezes Zarządu naszego Cechu p. Jan First.

==================================================================================================
opr.: P. Tengowski





 
 
 
CECH Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości
33-300 Nowy Sącz, Rynek 11

Centrala tel.: +48 18 443 75 21

Dyrektor biura
tel.: 18 443 75 21, fax: 18 443 77 07

email: cech@nowysacz.com.pl

Poniedziałek 7:30 - 15:30
Wtorek 7:30 - 15:30
Środa 7:30 - 15:30
Czwartek 7:30 - 15:30
Piątek 7:30 - 15:30
 
 
Copyright © 2005 - 2024 - CECH Nowy Sącz. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projektowanie stron www iPolska.com.pl