Aktualnie jesteś tutaj:   Strona główna Aktualności Kancelaria prezydenta szykuje projekt zmian w Ordynacji podatkowej

[2014-08-07] Kancelaria prezydenta szykuje projekt zmian w Ordynacji podatkowej
   Kancelaria prezydenta szykuje projekt zmian w Ordynacji podatkowej, ustawach o podatkach dochodowych PIT i CIT oraz ustawie o swobodzie działalności gospodarczej. Ma usuwać wątpliwości interpretacyjne w przepisach i ułatwiać życie podatnikom. Rozstrzyganie wątpliwości na korzyść podatnika - to najważniejsza ze zmian, które chciałby wpisać do Ordynacji podatkowej prezydent. Taka zmiana z pewnością spodoba się podatnikom, od dawna postulują ją doradcy podatkowi. Nie ma jej jednak w rządowym projekcie zmian w Ordynacji – czytamy w Gazecie Wyborczej.
- Związek Rzemiosła Polskiego udziela zdecydowanego poparcia postulowanym propozycjom zmian - napisał do prezydenta Jerzy Bartnik, prezes ZRP. - Jesteśmy przekonani, że wprowadzenie ich w życie w dużej mierze przyczyni się do ograniczenia biurokratycznych uciążliwości na jakie napotykają przedsiębiorcy w swojej działalności, a także zmniejszy ryzyko jej prowadzenia - dodał.
Do serca rzemieślnikom z ZRP przypadł w szczególności pomysł uchylenia w podatkach dochodowych przepisów nakazujących "korektę kosztów" w przypadku opóźnień w płatnościach. - Obowiązkową korektę kosztów podatkowych w przypadku nie uregulowania długu w określonym terminie Związek Rzemiosła Polskiego uznaje za jedną z większych uciążliwości narzuconych przedsiębiorcom w ostatnich latach - tłumaczy Jerzy Bartnik - twierdzi, że obowiązkowa korekta kosztów w przypadku opóźnienia płatności została też wyjątkowo negatywnie oceniona przez przedsiębiorców, ich organizacje, a także ekspertów podatkowych. Przymusowa korekta kosztów miała pomóc w walce z zatorami płatniczymi. - Nie zahamowała ona jednak tego zjawiska, a powoduje dodatkowe obciążenia dla przedsiębiorców i księgowych poprzez konieczność tworzenia dodatkowych rejestrów i dodatkowego monitorowania płatności pod kątem rozliczeń podatkowych - przypomina ZRP. Zdaniem Związku przepisy te praktycznie wyeliminowały najważniejsze korzyści wynikające z prowadzenia uproszczonej ewidencji podatkowej. Ważne stają się też możliwe konsekwencje karno-skarbowe dla przedsiębiorcy, który przy dużej ilości dokumentów przeoczy termin zapłaty i nie wyksięguje z kosztów niezapłaconej faktury.
ZRP namawia prezydenta do wpisania do projektu kilku dodatkowych zmian przepisów. Chce więc m.in. objęcia możliwością kwartalnego rozliczenia podatku na wszystkich podatników, korzystających z ryczałtu. Chciałby też, żeby firmy miały obowiązek przechowywania papierowych paragonów fiskalnych przez 2 a nie jak teraz 5 lat. Proponuje, by podatnicy mogli przekazywać 1 proc. swojego rocznego podatku więcej niż jednej organizacji pożytku publicznego, jak to jest teraz.
W artykule jest też mowa o projekcie przygotowanym przez Ministerstwo Finansów. Rządowa nowelizacja Ordynacji podatkowej jest obszerna i różni się od prezydenckiej. Można w nim znaleźć zmiany korzystne dla podatników, ale są i te dla nich mniej sympatyczne.

źródło: strona internetowa ZRP