Aktualnie jesteś tutaj:   Strona główna Aktualności Planowane zmiany w refundacji wynagrodzeń pracowników młodocianych

[2014-02-18] Planowane zmiany w refundacji wynagrodzeń pracowników młodocianych
Jak już wcześniej Państwa informowaliśmy, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej jako dysponent środków Funduszu Pracy - podjęło intensywne działania legislacyjne, dostosowujące polskie przepisy do prawodawstwa UE w kierunku zapewniającym ciągłość wypłat refundacji wynagrodzeń i składek na ubezpieczenia społeczne młodocianych pracowników. Rzemieślnicy od początku aktywnie uczestniczą w tych zabiegach biorąc udział w posiedzeniach Podkomisji stałej do spraw rynku pracy (Komisja Polityki Społecznej i Rodziny) w czasie, których ten projekt był rozpatrywany.  W toku spotkań Podkomisji przedstawiciele ZRP wskazali m.in. na: potrzebę zmiany definicji „osoby dorosłej”, zmiany kwalifikacji refundacji na pomoc publiczną de minimis, kwestie włączenia miejskich ośrodków socjoterapii do współpracy z PUP i MOPS w ramach programów aktywizacyjnych, potrzebę skrócenia okresu nauki zawodu w przygotowaniu zawodowym osób dorosłych, potrzebę wydania nowego rozporządzenia wykonawczego dotyczącego refundacji wynagrodzeń i składek na ubezpieczenie społeczne opłacanych przez pracodawców.
Działania Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej są następujące:
- wydane zostało rozporządzenia Ministra PiPS (z dnia 19.12.2013) zmieniające rozporządzenie w sprawie refundowania ze środków Funduszu Pracy wynagrodzeń wypłacanych młodocianym pracownikom. Rozporządzenie wprowadza przedłużenie możliwości zawierania umów o refundację wynagrodzeń pracowników młodocianych o 6 m-cy, tj. do dnia 30.06.2014 r. Konieczność zmiany przepisów wynikła z przedłużającego się oczekiwania na wydanie przez Komisje Europejską nowych rozporządzeń regulujących udzielanie przedsiębiorcom pomocy publicznej.
- w dniu 5.11.2013 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Pośród zmian znalazła się też modyfikacja polegająca na zmianie sposobu kwalifikowania pomocy w formie refundacji wynagrodzeń, udzielanej pracodawcom zatrudniających młodocianych w celu przygotowania zawodowego. Planuje się, że od 1 lipca 2014 roku refundacja będzie udzielana jako pomoc de minimis.  Natomiast umowy z OHP zawarte przed 30 czerwca 2014 r. traktowane będą na dotychczasowych warunkach. Należy zwrócić uwagę, iż bez względu na powyższe zmiany resort nie zamierza wycofywać refundacji, jako jednego z instrumentów rynku pracy.
Rozumiejąc jak ważną jest dla środowiska rzemieślniczego ta forma pomocy publicznej przedstawiciele Związku Rzemiosła Polskiego czynie uczestniczą w opiniowaniu nadsyłanych projektów oraz posiedzeniach Podkomisji stałej ds. rynku pracy Sejmu RP poświęconych pracom nad nowelizacją ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
Wiadomo nie od dziś, że system kształcenia młodych adeptów sztuki rzemieślniczej poprzez pracę u pracodawcy jest najlepszym i skutecznym sposobem na zmniejszenie bezrobocia na polskim rynku pracy a możliwość uzyskania refundacji i dofinasowania dla pracodawcy dodatkową zachęta by uczestniczyć w tym procesie nauki.
Jednocześnie informujemy, że na stronie resortu pracy jest umieszczony projekt rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie przygotowania zawodowego dorosłych (projekt z dnia 6 lutego 2014)